Podsumowanie akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”
Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Mirosławiec po raz pierwszy wziął udział w obchodach rocznicowych, ale na pewno nie ostatni. W organizację i realizację akcji „Żonkile” zaangażowani byli: uczniowie z Zespołu Szkół w Mirosławcu – Młodzieżowa Rada Miejska i szkolne koło historyczne, z paniami: Anną Dziedzielą i Anetą Jasnowską na czele, harcerze z Drużyny Harcerskiej „Żwirki i Wigury”, pracownicy OK w Mirosławcu oraz uczestnicy koła plastycznego z OK Mirosławiec, którzy przygotowali papierowe żonkile.
W ramach obchodów 73. rocznicy, 19 kwietnia br. na Placu Lotników otwarta została plenerowa wystawa pn. „Holcaust” przygotowana przez Annę Dzidzielę. Z kolei w godzinach popołudniowych na ulice miasta wyszli wolontariusze wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Mirosławcu, którzy wręczali przechodniom papierowe kwiaty, informują o akcji „Żonkile” i wydarzeniach sprzed 73 lat, które akcja upamiętnia.
Również w ramach obchodów rocznicowych,21 kwietnia br., odbyły się lekcje historii dla klas gimnazjalnych. Dla uczniów została przygotowana projekcja filmu „Nie było żadnej nadziei…” w reżyserii Kamy Veymont, a wyprodukowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Film poprzedzała krótka prelekcja przygotowana przez uczniów ze szkolnego koła historycznego z Zespołu Szkół w Mirosławcu, nawiązująca również do zachowania w pamięci dawnych mieszkańców Mirosławca – ofiar Holocaustu.