30 lat i to nie koniec!
„Bogactwem każdego narodu jest jego kultura i tradycja. Pielęgnowanie i przekazywanie tradycji ludowych jest niezmiennie ważne w zachowaniu narodowego dziedzictwa kulturowego.
Występując na różnych scenach, rozsławiając kulturę polską, przynosicie radość i wytchnienie wszystkim tym, którzy mają możliwość Was podziwiać.
Pragnę podziękować Wszystkim Artystom, którzy występowali i występują w Zespole „Mirosławiacy”, za pełną pasji i profesjonalizmu pracę oraz za nieustanne promowanie bogactwa naszego różnorodnego dziedzictwa kulturowego.
Z okazji uroczystej inauguracji obchodów Jubileuszu Zespołu proszę przyjąć, obok wyrazów uznania, moje najlepsze życzenia wielu dalszych sukcesów, dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności, jak również kolejnych udanych koncertów i życzliwej publiczności.”
Oto fragment Listu gratulacyjnego, który Dyrektor OK Mirosławiec Anna Dzida wręczyła artystom podczas Jubileuszu zespołu ludowego „Mirosławiacy”.
11 kwietnia br. na sali widowiskowej stawili się nie tylko obecni członkowie zespołu, ale również byli członkowie. Nie zabrakło także zaprzyjaźnionych zespołów: „Drawianki”, „Swojacy” i „Jarzębina”, które przyjechały, aby wspólnie uczcić 30 – lecie pracy Zespołu.
Na uroczystość Jubileuszu przybili również przedstawiciele władz samorządowych i instytucji gminnych:: Starosta Wałecki dr Bogdan Wankiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Białas, Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik, Zastępca Burmistrza Mirosławca Dariusz Bartosik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech, Radni Rady Miejskiej w Mirosławcu: Anna Turska, Janusz Beer, Grzegorz Plewa, Wasilij Głuscow, Stanisław Pilc, Marcin Karczewski, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Mirosławcu Krystyna Obara, Dyrektor Zespołu Szkół w Mirosławcu Krystyna Górniak oraz były Dyrektor Ośrodka Kultury w Mirosławcu Stanisław Orawiec. Zaproszenie przyjęli także sponsorzy zespołu m.in. Zakład Mechaniczny „Metaltech”.
Wspólnym śpiewom nie było końca…
Z kart historii zespołu „Mirosławiacy”
Jesienią 1984 roku zawiązał się zespół ludowy „Mirosławiacy”. Założycielem zespołu był Pan Tadeusz Halamus. W skład kapeli weszli:
Adolf Petrych – saksofon, klarnet
Kazimierz Kropidłowski – saksofon, klarnet
Roman Kołtuniak – saksofon
Władysław Brzozowski – klarnet
Andrzej Chrząszcz – trąbka
Tadeusz Górski – perkusja
Ryszard Warsiewicz – akordeon
Andrzej Jaskółka – skrzypce
Kapela w tym składzie grała kilka miesięcy. Wiosną 1985 roku zespół powiększył się o chór. Pierwsze zaczęły występować:
Maria Brzozowska
Sabina Karczewska
Franciszka Wilkiewicz
Regina Kuźma
następnie dołączyły do nich:
Lucyna Szram
Henryka Bonder
Chmielewska Marianna
oraz panowie:
Piotr Kit
Ryszard Czyżak
Eugeniusz Stecko.
Skład zarówno kapeli, jak i zespołu śpiewającego zmieniał się przez 25 lat działalności zespołu ludowego. W kapeli grali także:
Michał Kuśmierz – skrzypce Jan Kuźma – bęben
Władysław Stawski – akordeon
Tadeusz Iwanicki – akordeon
Czesław Borkowski – akordeon
Śpiewali: Janina Biełejszyc, Urszula Lenczowska, Anna Malinowska, Janina Płońska, Czesława Biesiada, Małgorzata Czyżak, Beata Jabłońska, Helena Stasiak – Borkowska, Teresa Grabowska, Danuta Sobieraj, Mirosław Sobieraj, Elżbieta Kalwasińska, Teresa Wańdoch.
Zespół „Mirosławiacy” zdobył wiele nagród i wyróżnień na każdym szczeblu przeglądów ludowych, od powiatowego do ogólnopolskiego. Trofea i dyplomy przywiezione z wojaży można oglądać dziś na wystawie,
W 1990 roku Ośrodek Kultury zakupił dla zespołu stroje kszczonowskie i zaczęła się nowa era „Mirosławiaków”. Były to stroje lubelskie, a więc repertuar zmieniono na lubelski. Zespół śpiewał przede wszystkim piosenki lubelskie, jednak obecni na swojej bogatej liściu wykonywanych utworów ma piosenki regionu krakowskiego i rzeszowskiego.
Tak oto od 30 lat „Mirosławiacy” godnie reprezentują naszą gminę na wielu uroczystościach, koncertach i festiwalach, występując ponad 300 razy.
Obecnie w zespole „Mirosławiacy” śpiewają: Chmielewska Marianna, Sabina Karczewska, Teresa Grabowska, Władysław Brzozowski, Ryszard Czyżak.