Teatr Trans – Atlantyk i druga odsłona Teatru Polska

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu Teatr Polska w Mirosławcu! Sala widowiskowa OKwM gościć będzie Teatr Trans-Atlantyk, który 13.10.2018 r. zaprezentuje się w spektaklu „Album Karla Höckera” w reżyserii Paula Bargetto.
Spektakle rozpoczną się o godz. 18.00 i są skierowane dla widzów dorosłych.
Wstęp jest bezpłatny.
Więcej o spektaklu: http://www.teatrpolska.pl/spektakle/104-Album-Karla-Hockera/

OPIS SPEKTAKLU
Album Karla Höckera jest próbą zrozumienia historycznej tragedii Auschwitz z niezbadanej dotąd perspektywy sprawców. Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć, widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz. Album rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holocaustu ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii.
To spektakl – hybryda zbudowany wokół pokazu slajdów pochodzących z oryginalnego albumu fotograficznego dokumentującego życie oprawców w Auschwitz. Na jego strukturę składają się różne formy, w tym performatywnego wykładu, dokumentalnego dochodzenia i teatru. Jednak o jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim intuicje i instynkty a także umiejętności improwizatorskie aktorów, dzięki którym dokonaliśmy naszej własnej analizy i rekonstrukcji historycznych zdjęć pochodzących z obozu.W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy – aktorzy i reżyser obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów- amatorów. Zabieg ten tworzy wielopłaszczyznową rzeczywistość rozpiętą pomiędzy faktem historycznym a wyobrażeniem, czy próbą jego wizualizacji. W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Holocaustu i jego sprawców.
Reżyseria: Paul Bargetto
Dramaturg: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
Występują: Julia Trembecka, Marta Król, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak
Produkcja: Agata Balcerzak/Marta Cienkowska
Użyte w spektaklu zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
Teatr Trans-Atlantyk to międzynarodowa grupa teatralna powstała w Warszawie w 2014 z inicjatywy Paula Bargetto – amerykańskiego reżysera i dyrektora festiwalu teatralnego undergroundzero w Nowym Jorku. Paul Bargetto od lat interesuje się polską dramaturgią i inscenizuje polskie sztuki teatralne w Ameryce. Teatr Trans – Atlantyk to jego lokalna, warszawska inicjatywa twórcza, którą założył wraz z aktorami: Martą Król, Grzegorzem Sierzputowskim.

Skip to content